Hem Masaj Yapın Hem de Onunla Bağ Kurun!

Evet yanlış okumadınız! Bebeğinize rahatlatıcı küçük masajlar yaparak hem onun konforunun sağlayıp hem de onunla iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Anneyle bebeğin arasındaki o yıkılmaz kuvvetli bağ, sadece minik bir masajda gizli olabilir mi diyorsanız, cevabımız kocaman bir EVET!

İlk olarak bebeklerin temel ihtiyaçlarını öne çıkararak yazımıza başlayalım. Bunlar nedir:

-Karnının acıkması

-Gaz nedeniyle ağlamaları

Bu ihtiyaçları giderildikten sonra onlarda mutlu ve huzurlusu yok. Bu temel ihtiyaçları tamamladıktan sonra ise onları daha da şımartmak tamamen size kalıyor. Eğer onların biraz daha huzurlu hissetmelerini sağlamak istiyorsanız minik bir masaja var mısınız?

Bebeğiniz için masaj; sinir, kas ve iskelet sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Yapacağınız masaj ayrıca endorfin hormonu da salgılayacağından doğal ağrı kesici görevi görür ve kulak ağrısı ya da diş çıkarma gibi konularda bebeğin ağrısının dinmesine yardımcı olur.

bebek_bebecruz

Bir diğer yararı ise psikolojiktir. Anne ve bebek arasında bağlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca emzirme sürecine de katkı sağlar. Bebeğiyle daha çok temas halinde bulunan annelerde ise süt miktarının arttığını söyleyebiliriz.

Bebeğinize yüz, kol, karın, göğüs, bacak ve sırt masajı yapabilirsiniz. Bebeğinize rahatlatıcı masajlar yaptığınızda, onun daha az ağladığına şahit olacaksınız.

Bebecruz Editörü

Yeliz GÜLTEKİN

 

Reklamlar