Hamilelikle İlgili Bilinen 5 Yanlış

Hamilelik ile ilgili olarak geçmişten günümüze kadar gelen bazı bilgi ve düşünceler vardır. Kulaktan kulağa yayılan bu ‘yanlış’ bilgiler, aslında hamile kadınlar için faydadan çok zarar sağlamakta.

Bazı annelerin bu hurafelere göre birebir hareket ettiği de bir gerçek. Ancak maalesef bu kulaktan dolma bilgiler anne adayları ve hamileler için büyük bir tehlike arz ediyor. Çoğunlukla tedirginliğe neden olan bu bilgilerin neler olduğunu öğrenmek üzeresiniz.

1) Hamilelik Sırasındaki Cinsel İlişki Bebeğe Kesinlikle Zarar Verir

Bu ‘yanlış’ bilgi günümüzde herkes tarafından bilinir ama aslında tamamı ile YANLIŞTIR. Hamilelik aslında cinsel ilişki için bir engel değildir ve bebeğe de bir zararı bulunmaz. Eğer anne adayının erken doğum ve düşşük riski varsa cinsel hayata kısıtlamalar getirilebilir.

2) Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapılmamalıdır

Hamilelik döneminde bilinenin aksine uçak seyahatleri tehlikeli değildir. Ancak bu dönemde, çok uzun seyahatler yerine kısa mesafeli uçuşlar tercih edilmelidir. Araba yolculukları da kısa mesafeli; en çok 2 saat süreli olmalıdır ve en önemli şey ise gidilen yerde tıbbi olanakların kısıtlı olmadığı merkezi bir bölge olmalıdır.

3) Bebeğin Saçı Anne Karnında Çıkmaya Başlarsa, Annenin Midesi Yanar ve Hamilelik Dönemi Bulantılarla Geçer

Sanılanın aksine hamilelik döneminde, anne karnındaki bebeğin saçlarının çıkması annede bulantı ya da mide yanmalarına sebep olmaz. Bunun nedeni; ilerleyen hamilelik döneminde bebeğin büyüdükçe, diyafram ve mideye baskı yapmasıdır. Mide yanmaları ya da bulantıların bir diğer nedeni de dengesiz beslenme ve fazla yemek yemektir. Bu şikayetleri, öğünlerinizi az ve sık yiyerek ya da yattığınızda yüksek yastık kullanarak azaltabilirsiniz.

hamile bebecruz

4) Hamileyken Spor Kesinlikle Yapılmamalıdır

YANLIŞ! Bu dönemde ağır bir şekilde spor yapılmamalıdır. Aslında hamilelik sırasında hareketsiz olmak, hem bebek hem de anne adayı için tehlike oluşturmaktadır. Düzenli yürüyüş, yüzme ve hatta çok ağır olmayan hafif egzersizler bu dönemde annelere önerilir. Hatta spor yapan annelerin, diğer insanlara göre daha rahat doğum yaptığı da belirtilmektedir.

5) Hamileyken Saç Boyanmaz

Bu da yanlış bilinen bilgilerden ve annelerin en çok ilgilendiği konulardan biridir. Saçlarınızı tabii ki boyatabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Saçınızı boyatabilirsiniz fakat genel olarak kimyasallardan mümkün olduğu kadar uzak durmanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamileliğin 3. ayından sonra saç boyatmanın tehlikeli olmadığı yönündedir. Bunların dışında anne adaylarının bu hassas dönemde kendilerini güzel hissetmeleri fazlasıyla önemlidir 🙂

Bebecruz Moda Editörü 

Yeliz GÜLTEKİN

Reklamlar